למה אוכלים חלב בשבועות?
למה אוכלים חלב בשבועות?

שאלתם את עצמכם פעם למה אוכלים חלב בחג שבועות?

רבים מאיתנו מתבססים על מסורת, לקיים סעודה חגיגית בחג יהודי חשוב, אחד משלושת הרגלים. לשבועות יש כמה שמות: חג הביכורים, חג הקציר, עצרת ולכולם משמעויות מעניינות הלוקחות אותנו למקרא ומסבירות זאת בבירור – חג מתן תורה שבו עם ישראל קיבל את התורה במעמד הר סיני.

חג שבועות הוא חג עם פחות מצוות משאר החגים שלנו, חג לבן, חגיגי ושמח המבשר על הביכורים המגיעים מהגידולים והתבואה הטרייה שנקצרה ובו העבודה נעצרת כדי לחגוג את תוצרותיה.

אז מה מביא אותנו לחגוג את חג השבועות בארוחה חגיגית עם מאכלים חלביים? למה אוכלים חלב בשבועות?

לא סתם אנחנו נהנים מארוחה עשירה במבחר פשטידות, מאכלי גבינות, ירקות, מאפים וקינוחים. המסורת הזו התחילה במקורות וחשוב שנדע כיצד ולמה.
בואו נענה על כך בכמה מישורים:

 1. אחד המקורות שציינו לחג השבועות הוא מעמד מתן התורה.
  – כשעם ישראל קיבל את התורה במעמד הר סיני, הוא קיבל גם את חוקי הכשרות שלפיהם הבשר שהיה ברשותם כבר לא היה כשר ולכן לא יכלו לאכול אותו, ממש כמו שזה נשמע, כל הבשר שהיה ברשותם עד לאותו הרגע היה לא כשר ונזרק!
  מעמד הר סיני קרה ביום שבת ולכן לא יכלו לשחוט ולהכשיר בשר חדש והם היו צריכים לאכול מאכלים חלביים, ללא צורך בהכשר חדש כמו מאכלים בשריים.
  לכן, כדי לכבד ולזכור את קבלת מתן התורה, אנו אוכלים מאכלים חלביים בשבועות.
 2. סיבה נוספת הקשורה למתן התורה היא שהתורה ניתנה לנו, בני האדם ולא למלאכים שביקשו אותה, לפי המקורות. אחד ההבדלים המהותיים הוא שמירת הכשרות, המלאכים אכלו בשר וחלב יחד לעומת עם ישראל שגם לפני קבלת התורה, כך מספרים, שמרו על בשר וחלב בנפרד. אכילת חלב בשבועות מדגיש את ההבדל בין המלאכים לביננו ומחזק את קיום המצוות.
 3. המאכל הראשון ממנו האדם ניזון כשהוא נולד הוא כידוע לכולם – חלב (חלב אם). בספר שיר השירים ישנו פסוק חשוב: "דבש וחלב תחת לשונך" (שיר השירים ד, יא). פסוק זה מקביל את הזנת התינוק על ידי חלב כבסיס לקיומו לבסיס הרוחני והנשמתי של עם ישראל מחוקי התורה – תזונה רוחנית אל מול הפיזית.
 4. לפי הגימטריה, אם סוכמים את האותיות במילה חלב מגיעים למספר 40, בדיוק כמו שעם ישראל חיכה לספר התורה בהר סיני 40 ימים.
  עוד מספר מעניין הוא סכום האותיות במילה גבינה: 70, לתורה יש 70 פנים, שבועות הוא חג מתן תורה כמובן והקשר ברור.
  קשר נוסף להר סיני הוא שמו הנרדף: "הר גבבנים", המזכיר גם בשמו וגם במראהו גבינה.
 5. לפי הקבלה וספר הזוהר, לכל אחד מהימים בשנה יש הקבלה ל- 365 לא תעשה שבתורה. ביום בו נחגג חג השבועות יש הקבלה למצוות אכילת בשר וחלב. לכן בחג השבועות אוכלים שתי ארוחות: הראשונה חלבית והשנייה בשרית כדי להדגיש את קיום המצווה ולהבדיל בין המאכלים.

 

אז כפי שקראתם כאן, קיימות כמה וכמה סיבות לקיום המסורת של אכילת חלב בשבועות. כל אחת מהן מבוססת על המקורות או על משמעויותיהן בצורה כזו או אחרת אבל בשורה התחתונה, זוהי מסורת המחברת אותנו יחד כמשפחה ויחד עם התבואה הטרייה.
שיהיה לנו תמיד חג שמח וטעים!

שיתוף:

כתבות
נוספות

On Key

Related Posts

מיקרופיגמנטציה

מיקרופיגמנטציה

מיקרופיגמנטציה – הפתרון האולטימטיבי לפני שנעמיק ונבין מהי בעצם מיקרופיגמנטציה ומה הטיפול הזה נותן, נבין למה מגיעים אליו.רבים מהגברים (גם נשים כמובן אך פחות) סובלים

מיקרופיגמנטציה לשיער

הדמיית שיער – שאלות נפוצות

מה ההבדל בין מיקרופיגמנטציה לטיפול הדמיית שיער? שאלה מעולה! רבים מתבלבלים וחושבים שמדובר בשני טיפולים שונים אבל מדובר באותו הטיפול בדיוק, הדמיית שיער בשיטת מיקרופיגמנטציה.

מיקרופיגמנטציה לשיער

טיפול הדמיית שיער

הדמיית שיער – מה חשוב לדעת? סובלים מנשירת שיער? בטח כבר יצא לכם לשמוע על הדמיית שיער בשיטת מיקרופיגמנטציה. אז מה באמת חשוב שתדעו על

מילוי שיער – מה האפשרויות

למה מילוי שיער כל כך חשוב ומהן האפשרויות הקיימות היום בתחום? כמה חשוב ומשמעותי השיער שעל ראשנו! כל המראה שלנו משתנה בעקבות האורך, הצבע, העובי

השתלת זקן

השתלת זקן

השתלת זקן – מה זה בדיוק ולמי זה יכול להתאים? השתלת זקן – שמעתם על זה פעם? זהו טיפול אסתטי הצובר תאוצה רבה בשנים האחרונות,